
Hemköp Frölunda Torg
Kundcase
Hemköp Frölunda Torg är en väletablerad matbutik beläget mitt i Frölunda Torg i Göteborg, med ett brett sortiment och service som sträcker sig från delidisk och butiksbakat bröd till onlinehandel och catering. Butikens breda cateringerbjudande omfattar allt ifrån sallader, smörgåsar och portionsrätter till pajer, bakelser och tårtor. För att göra utbudet lika lättillgängligt digitalt som i butik krävdes en lösning där kunden enkelt kan upptäcka sortimentet.
Utmaning
Hemköp Frölunda Torg erbjuder catering för många olika typer av tillfällen, från företagsluncher och studentfiranden till födelsedagar, mingel och större event. Med ett brett utbud och många valmöjligheter behövdes en digital lösning som gör det enkelt för kunden att få en överblick, hitta rätt och gå vidare till beställning. Utmaningen var att skapa en tydlig och inspirerande köpupplevelse där det varierade cateringsortimentet får ta plats utan att kännas svårnavigerat.

Hemköp Frölunda Torg
Lösning
Wasabi Web utvecklade butikens cateringsida med Catering Express, vår e-handelslösning för butik och catering. Webbsidan byggdes i Shopify och anpassades efter Hemköps visuella profil för att skapa en tydlig och enkel köpupplevelse för kunden. Sortimentet strukturerades även upp i tydliga kategorier och kompletterades med sökfunktion, utvalda bästsäljare och inspirerande innehåll. På så sätt kan kunden enkelt hitta rätt produkter och gå vidare till beställning.
Resultat
Utmärkelser & Media
Nyhetsbrev
