Vilka motgångar mötte ni längs vägen?
Resan kantades också av flera andra motgångar. Under en period gick grundarna nästan ett helt år utan lön, och tvingades samtidigt fatta svåra beslut om att säga upp medarbetare. De blev även utskrattade av investerare och hotades med stämning av personer som ville agera rådgivare åt företaget.
Vid ett tillfälle utsattes företaget också för en hackerattack, bara två dagar innan en viktig investerarpresentation. Det ledde till att teamet fick arbeta 48 timmar i sträck och sova på kontoret för att lösa problemen.
När kom vändpunkten?
Efter flera år av motgångar och förändringar blev försäljningen en allt viktigare del av grundarnas arbete. Matteo beskriver själv hur de tidigare satsningarna inte lyckades förrän de började arbeta aktivt med försäljningen.
I juni 2024 förvärvades PapersHive av ett amerikanskt företag i en sjusiffrig dollaraffär. Två år senare, i juni 2026, avslutades grundarnas earn-out och de lämnade bolaget helt.
Vad hände efter exiten?
Idag använder Matteo och en av hans tidigare medgrundare sina erfarenheter för att hjälpa andra entreprenörer, särskilt förstagångsgrundare, att utvecklas inom försäljning. Parallellt skriver Matteo tillsammans med en tidigare medgrundare en bok om försäljning och go-to-market-strategier för startups. I boken delar de med sig av sina erfarenheter från resan med PapersHive, från de första affärerna till en framgångsrik exit. Fokus ligger på praktiska metoder och hur entreprenörer faktiskt kan gå tillväga för att lyckas med sin försäljning. När boken är färdig planerar Matteo att skicka ett exemplar till sina gamla lärare i Italien. Samma lärare som en gång sa att han aldrig skulle lära sig engelska och borde ge upp drömmen om att bli författare.
Resan från NonoRank till PapersHive och den slutliga exiten tog flera år, men Matteo spårar en viktig del av utvecklingen tillbaka till finalplatsen i #GeTillbaka. Det som började där beskriver han själv som en “butterfly effect” som satte betydligt större saker i rörelse.
I filmen från jurydagen 2019 får vi en tillbakablick på #GeTillbaka och dagen då Matteo och teamet presenterade NonoRank för juryn.