Från #GeTillbaka-final till miljon-exit - Matteo Ghettis resa

2019 blev Matteo Ghetti och teamet bakom NonoRank finalister i #GeTillbaka. Det blev början på vad Matteo själv beskriver som en kedjereaktion av nya möjligheter. Efter flera förändringar, investeringar och motgångar utvecklades NonoRank till PapersHive, som några år senare förvärvades av ett amerikanskt företag.

Screenshot from 2026-10-05 13-51-14

Matteo Ghetti, medgrundare av NonoRank och finalist i #GeTillbaka 2019.

Var började din resa?

Matteo växte upp i Ravenna i Italien i en arbetarklassfamilj där entreprenörskap låg långt från vardagen. Under skoltiden mötte han flera lärare som inte trodde på hans framtid. Han fick höra att universitetet inte var något för honom, att han aldrig skulle lära sig engelska och att han borde ge upp drömmen om att bli författare.

Men Matteo valde att gå sin egen väg. Han började studera datavetenskap i Milano, där han med hjälp av ett stipendium kunde finansiera sina studier och blev en av de främsta studenterna i sin klass. Det gav honom möjlighet att åka på utbyte till Uppsala genom Erasmusprogrammet 2017. Planen var att stanna i sex månader, men han trivdes så bra att han bestämde sig för att stanna kvar.

Hur kom NonoRank och #GeTillbaka in i bilden?

Under arbetet med sin masteruppsats träffade Matteo sin framtida medgrundare Stergios Efes. Tillsammans började de utveckla idén bakom NonoRank, en sökmotor med fokus på integritet och användarvänlighet. Under samma period erbjöds Matteo en doktorandtjänst, men valde då att tacka nej för att i stället satsa på idén med NonoRank.

2019 blev Matteo och teamet bakom NonoRank ett av elva finalistbidrag i #GeTillbaka, stipendiet som skapats av Wasabi Web och Företagarna för att uppmärksamma unga ledare, förebilder och entreprenörer. 

Vad betydde #GeTillbaka för den fortsatta resan?

Genom uppmärksamheten från #GeTillbaka fick företaget möjlighet att delta i UIC startup-program och säkrade 2020 en investering från Uppsala University Invest. Det skapade förutsättningar för att utveckla verksamheten vidare. Investeringen gjorde det också möjligt att få med Anna Nilsson som tredje medgrundare, som blev en viktig del av teamet bakom företagets fortsatta utveckling.

Under utvecklingen fick PapersHive även ytterligare investeringar från Uppsala University Invest och Life Science Invest Gamma. Teamet uppmärksammades dessutom med en utmärkelse från UIC.

Screenshot from 2026-09-29 13-52-50

NonoRank var ett av de innovationsprojekt som uppmärksammades av Uppsala universitet 2019.

Hur gick NonoRank från sökmotor till PapersHive?

Resan blev långt ifrån spikrak. NonoRank utvecklades först till en chatbot för retail, därefter till en sökmotor inom life science och slutligen till PapersHive, en AI-baserad lösning för systematiska litteraturöversikter inom epidemiologi.

Bolaget fick stora läkemedelsföretag som kunder och inledde bland annat ett samarbete med Oracle, ett av världens största teknikföretag. Relationen utvecklades så långt att Oracle ville förvärva bolaget. Men när grundarna reste till London för att diskutera villkoren fick de beskedet att avdelningen som skulle genomföra förvärvet hade lagts ned. Det som kunde ha blivit en stor framgång blev i stället ännu en oväntad motgång.

Screenshot from 2026-09-29 13-54-22

PapersHive tilldelades Per Bengtsson-stipendiet av UIC – Uppsala Innovation Centre.

Vilka motgångar mötte ni längs vägen?

Resan kantades också av flera andra motgångar. Under en period gick grundarna nästan ett helt år utan lön, och tvingades samtidigt fatta svåra beslut om att säga upp medarbetare. De blev även utskrattade av investerare och hotades med stämning av personer som ville agera rådgivare åt företaget.

Vid ett tillfälle utsattes företaget också för en hackerattack, bara två dagar innan en viktig investerarpresentation. Det ledde till att teamet fick arbeta 48 timmar i sträck och sova på kontoret för att lösa problemen.

När kom vändpunkten?

Efter flera år av motgångar och förändringar blev försäljningen en allt viktigare del av grundarnas arbete. Matteo beskriver själv hur de tidigare satsningarna inte lyckades förrän de började arbeta aktivt med försäljningen.

I juni 2024 förvärvades PapersHive av ett amerikanskt företag i en sjusiffrig dollaraffär. Två år senare, i juni 2026, avslutades grundarnas earn-out och de lämnade bolaget helt.

Vad hände efter exiten?

Idag använder Matteo och en av hans tidigare medgrundare sina erfarenheter för att hjälpa andra entreprenörer, särskilt förstagångsgrundare, att utvecklas inom försäljning. Parallellt skriver Matteo tillsammans med en tidigare medgrundare en bok om försäljning och go-to-market-strategier för startups. I boken delar de med sig av sina erfarenheter från resan med PapersHive, från de första affärerna till en framgångsrik exit. Fokus ligger på praktiska metoder och hur entreprenörer faktiskt kan gå tillväga för att lyckas med sin försäljning. När boken är färdig planerar Matteo att skicka ett exemplar till sina gamla lärare i Italien. Samma lärare som en gång sa att han aldrig skulle lära sig engelska och borde ge upp drömmen om att bli författare.

Resan från NonoRank till PapersHive och den slutliga exiten tog flera år, men Matteo spårar en viktig del av utvecklingen tillbaka till finalplatsen i #GeTillbaka. Det som började där beskriver han själv som en “butterfly effect” som satte betydligt större saker i rörelse.

I filmen från jurydagen 2019 får vi en tillbakablick på #GeTillbaka och dagen då Matteo och teamet presenterade NonoRank för juryn.

Flera nyheter

Utmärkelser & Media

Nyhetsbrev

Följ vad som händer på Wasabi Web

Få uppdateringar kring vad som händer på Wasabi Web och få de senaste nyheterna direkt i inkorgen. På så sätt riskerar du inte att missa något viktigt inom digital marknadsföring, design och säkerhet.

  • Prenumerera

Obligatorisk

Redo att öka er digitala försäljning?


Ange era kontaktuppgifter så kontaktar vi er så snart vi kan.

Obligatorisk